glade3.HEAD - en to el translation catalogue (753 entries)

en: %s exists.
    Do you want to replace it?
el: Το %s υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να αντικατασταθεί;

en: %s is already open
el: %s είναι ήδη ανοιχτό

en: (%s child)
el: (παιδί του: %s)

en: (default)
el: (προεπιλογή)

en: (internal %s)
el: (εσωτερικό %s)

en: 24-Hour Format
el: 24-ωρη Διάταξη

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
el: <big><b>Συμβουλές:</b></big>
      * Δεξί κλικ πάνω στην προβολή δέντρου για να προσθέσετε στοιχεία.
      * Πιέστε Delete για να αφαιρέσετε το επιλεγμένο στοιχείο.
      * Drag &amp; Drop για αναδιάταξη των στοιχείων.
      * Μπορείτε να τροποποιήσετε το περιεχόμενο της στήλης.

en: <choose a key>
el: <επιλέξτε ένα κλειδί>

en: <custom>
el: <προσαρμοσμένο>

en: <separator>
el: <διαχωριστής>

en: <span weight="bold" size="larger">Save changes to project "%s" before closing?</span>
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
el: <span weight="bold" size="larger">Αποθήκευση αλλαγών στο έργο "%s" πριν το κλείσιμο;</span>
    
    Οι αλλαγές που κάνατε μπορεί να χαθούν αν δεν τις αποθηκεύσετε.

en: A GladeCreateReason for this creation
el: Ο σκοπός δημιουργίας αυτού του έργου με το Glade

en: A GladeWidget template to base a new widget on
el: Ένα πρότυπο γραφικών συστατικών του Glade για να φτιάξετε νέα γραφικά συστατικά

en: A GladeWidgetInfo struct to base a new widget on
el: Μια δομή πληροφοριών για τα γραφικά συστατικά Glade στην οποία μπορείτε να βασίσετε νέα γραφικά συστατικά

en: A boolean value
el: Μια λογική τιμή

en: A builtin stock image
el: Εμβόλιμη έτοιμη εικόνα

en: A builtin stock item
el: Εμβόλιμο έτοιμο αντικείμενο

en: A cursor for inserting widgets in the UI
el: Ένας δρομέας για την εισαγωγή γραφικών συστατικών στη διασύνδεση (UI)

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
el: Ένας προσαρμογέας (%s) έχει ήδη προσαρμοστεί από το %s!

en: A floating point entry
el: Εγγραφή ενός αριθμού κινητής υποδιαστολής

en: A gdk color value
el: Μια gdk τιμή για το χρώμα

en: A generic name prefix for internal widgets
el: Ένα γενικό πρόθεμα για τα ονόματα των γραφικών συστατικών

en: A list of GladeProperties
el: Μια λίστα των Glade Ιδιοτήτων

en: A list of accelerator keys
el: Μια λίστα από γρήγορα πλήκτρα (accelerator keys)

en: A list of objects
el: Λίστα αντικειμένων

en: A pixbuf value
el: Μια τιμή pixbuf (για εικόνες στη μνήμη)

en: A pointer to the parenting GladeWidget
el: Ένας δείκτης στο Glade Γραφικό Συστατικό - γονέα

en: A stock item, select None to choose a custom image and label
el: Έτοιμο (stock) στοιχείο, επιλέξτε Κανένα (None) για να διαλέξετε δική σας εικόνα κι ετικέτα

en: A tooltip text for this widget
el: Ένα αναδυόμενο βοηθητικό κείμενο για αυτό το γραφικό συστατικό

en: About Dialog
el: Διάλογος Πληροφοριών (About)

en: About this application
el: Πέρι της εφαρμογής

en: Accel Label
el: Γρήγορη Ετικέτα

en: Accelerators
el: Γρήγορα Πλήκτρα (Accelerators)

en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Accessible Description
el: Περιγραφή Πρόσβασης

en: Accessible Name
el: Όνομα Πρόσβασης

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activate %s
el: Ενεργοποίηση %s

en: Activate next project
el: Ενεργοποίηση επόμενου έργου

en: Activate previous project
el: Ενεργοποίηση προηγούμενου έργου

en: Active Project
el: Ενεργό Έργο

en: Adaptor
el: Προσαρμογέας

en: Add %s
el: Πρόσθεση του %s

en: Add Child Item
el: Προσθήκη Περιεχόμενου Στοιχείου (Παιδιού)

en: Add Item
el: Προσθήκη Στοιχείου

en: Add Menu Button
el: Προσθήκη Κουμπιού στο Μενού

en: Add Radio Button
el: Προσθήκη Κουμπιού Radio Button

en: Add Separator
el: Προσθήκη Διαχωριστή

en: Add Toggle Button
el: Προσθήκη Κουμπιού Toggle Button

en: Add Tool Button
el: Προσθήκη Κουμπιού Εργαλείων (Tool Button)

en: Add Tool Item
el: Προσθήκη Στοιχείου Εργαλείου

en: Add a %s to %s
el: Προσθέτει ένα %s στο %s

en: Add signal handler %s
el: Προσθήκη χειριστή σήματος (signal handler) %s

en: After
el: Μετά (After)

en: Alignment
el: Τακτοποίηση (Alignement)

en: All
el: Όλα

en: All Events
el: Όλα τα γεγονότα (Events)

en: All Files
el: Όλα τα Αρχεία

en: Alphanumerical
el: Αλφαριθμητικό

en: Always
el: Πάντα

en: Always Center
el: Πάντα στο Κέντρο

en: An entry
el: Μια είσοδος

en: An integer value
el: Μια ακέραια τιμή

en: An unsigned integer value
el: Μη προσημασμένη ακέραια τιμή

en: Arrow
el: Βέλος

en: Assistant
el: Βοηθός (assistant)

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Background Color
el: Χρώμα Φόντου

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Book
el: Σενάριο (Book)

en: Boolean
el: Λογικός (Boolean)

en: Both
el: Όλα

en: Both Horizontal
el: Όλα Οριζόντια

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bottom Left
el: Κάτω Αριστερά

en: Bottom Right
el: Κάτω δεξιά

en: Bottom to Top
el: Από κάτω προς τα πάνω

en: Box
el: Κουτί (Box)

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Button
el: Κουμπί

en: Button 1 Motion
el: Κουμπί 1 Κίνηση

en: Button 2 Motion
el: Κουμπί 2 Κίνηση

en: Button 3 Motion
el: Κουμπί 3 Κίνηση

en: Button Box
el: Κουτί με κουμπιά (Button Box)

en: Button Motion
el: Κίνηση Κουμπιού (Button Motion)

en: Button Press
el: Πίεση Κουμπιού (Button Press)

en: C_onsole
el: Κ_ονσόλα

en: C_ut
el: Α_ποκοπή

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Can resize
el: Μπορεί να αλλάξει μέγεθος

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Catalog
el: Κατάλογος

en: Center
el: Κέντρο

en: Center on Parent
el: Στο κέντρο του Γονέα

en: Change signal handler %s
el: Αλλαγή χειριστή σήματος (signal handler) %s

en: Character
el: Χαρακτήρας

en: Check
el: Τικ (Check)

en: Check Button
el: Κουμπί Επιλογής με Τικ (Check Button)

en: Check Menu Item
el: Check Στοιχείο Μενού

en: Child Node Of
el: Κόμβος Παιδί Του

en: Choose %s implementors
el: Επιλέξτε υλοποίηση (implementors) για %s

en: Choose a %s in this project
el: Επιλογή %s σε αυτό το έργο

en: Choose accelerator keys...
el: Επιλέξτε γρήγορα πλήκτρα...

en: Choose the BonoboDockItemBehavior type
el: Επιλέξτε τον τύπο συμπεριφοράς BonoboDockItem

en: Choose the BonoboDockPlacement type
el: Επιλέξτε τον τύπο τοποθέτησης BonoboDock

en: Choose the GnomeUIInfo stock item
el: Επιλογή έτοιμου (stock) στοιχείου για το GnomeUI

en: Choose the Pack Type
el: Επιλέξτε τον τύπο πακέτου (Pack)

en: Choose the Selection Mode
el: Διαλέξτε την κατάσταση επιλογής

en: Class
el: Κλάση

en: Class:
el: Κλάση:

en: Click
el: Κλικ

en: Clipboard
el: Πρόχειρο (Clipboard)

en: Clipboard add %s
el: Πρόχειρο: προσθήκη %s

en: Clipboard remove %s
el: Πρόχειρο: αφαίρεση %s

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close the current project
el: Κλείσιμο αυτού του προγράμματος

en: Co_mments for translators:
el: Σχ_όλια για τους μεταφραστές:

en: Color Button
el: Κουμπί Χρωμάτων

en: Color Selection
el: Επιλογή Χρωμάτων

en: Color Selection Dialog
el: Διάλογος Επιλογής Χρωμάτων

en: Column Spacing
el: Απόσταση στηλών

en: Columned List
el: Λίστα Στηλών

en: Combo Box
el: Κουτί Combo (Combo Box)

en: Combo Box Entry
el: Εγγραφή σε Combo Box

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment for translators
el: Σχόλιο για τους μεταφραστές

en: Common
el: Κοινά

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Confirm page
el: Επιβεβαίωση Σελίδας

en: Container
el: Πλαίσιο (Container)

en: Containers
el: Πλαίσια (Containers)

en: Content
el: Περιεχόμενο (Content)

en: Content page
el: Σελίδα Περιεχομένου

en: Contents Background Color
el: Χρώμα Φόντου Περιεχομένων (Contents)

en: Context _Help
el: Βοήθεια _Εννοιών

en: Continuous
el: Συνεχόμενο

en: Control and Display
el: Έλεγχος και Εμφάνιση

en: Controlled By
el: Ελέγχεται Από

en: Controller For
el: Ελεγκτής Για

en: Copy %s
el: Αντιγραφή: %s

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων

en: Could not allocate memory for interface
el: Δεν είναι δυνατή η δέσμευση μνήμης για τη διασύνδεση

en: Could not create a new project.
el: Αδυναμία δημιουργίας νέου έργου

en: Could not display the URL '%s'
el: Δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας '%s'

en: Could not display the online developer reference manual
el: Δεν είναι δυνατό να εμφανιστεί το εγχειρίδιο αναφορών για ανάπτυξη του έργου

en: Could not display the online user manual
el: Δεν είναι δυνατό να εμφανιστούν οι οδηγίες χρήστη στο Internet

en: Could not find glade file %s
el: Δεν μπορεί να βρεθεί το glade αρχείο %s

en: Could not get the type from "%s"
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη του κατάλληλου τύπου από το "%s"

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
el: Αδύνατη η αποθήκευση του αρχείου %s Κάποιο άλλο έργο χρησιμοποιεί αυτή τη διαδρομή.

en: Could not save the file %s. You do not have the permissions necessary to save the file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου %s Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να αποθηκεύσετε το αρχείο.

en: Create %s
el: Δημιουργία: %s

en: Create Folder
el: Δημιουργία Φακέλου

en: Create New _Window
el: Δημιουργία Νέου _Παραθύρου

en: Create a %s
el: Δημιουργία ενός %s

en: Create a new project
el: Δημιουργία νέου έργου

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
el: Δημιουργία ή άνοιγμα σχεδίων για τη διασύνδεση χρηστών με GTK+ εφαρμογές

en: Creation Function
el: Συνάρτηση Κατασκευής

en: Cursor
el: Δείκτης Ποντικιού

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Custom widget
el: Προσαρμοσμένο γραφικό συστατικό

en: Cut %s
el: Αποκοπή: %s

en: Cut the selection
el: Αποκοπή επιλεγμένων

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Delayed
el: Ανεσταλμένο

en: Delete %s
el: Διαγραφή: %s

en: Delete %s child from %s
el: Διαγράφει το παιδί %s από το %s

en: Delete the selection
el: Διαγραφή της επιλογής

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
el: Περιγραφή ενός αντικειμένου που έχει διαμορφωθεί από προσπέλαση σε βοηθητική τεχνολογία

en: Desktop
el: Επιφάνεια Εργασίας

en: DevHelp search namespace for this widget class
el: Αναζήτηση DevHelp για το namespace για αυτή την κλάση γραφικών συστατικών

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Dialog Box
el: Κουτί Διαλόγου (Dialog Box)

en: Discontinuous
el: Ασυνεχής

en: Discrete
el: Διακριτός

en: Display items as icons only
el: Προβολή στοιχείων μόνο σαν εικονίδια

en: Display items as text beside icons
el: Προβολή στοιχείων ως κείμενο και εικονίδια μαζί

en: Display items as text only
el: Προβολή στοιχείων μόνο σε μορφή κειμένου

en: Display the developer reference manual
el: Εμφάνιση αναφορών στη βοήθεια για ανάπτυξη προγραμμάτων

en: Display the user manual
el: Προβολή του εγχειριδίου χρήστη

en: Dither
el: Κυματισμός

en: Dock
el: Προσάρτηση

en: Down
el: Κάτω

en: Drag and Drop
el: Drag n Drop

en: Drag-n-Drop from %s to %s
el: Drag-n-Drop από το %s στο %s

en: Drawing Area
el: Περιοχή Σχεδίασης

en: Drop Down Menu
el: Μενού που Αναδιπλώνεται προς τα Κάτω (Drop Down)

en: East
el: Ανατολικά

en: Edge
el: Ακμή

en: Edit Text
el: Επεξεργασία Κειμένου

en: Edit Type
el: Επεξεργασία Τύπου

en: Embedded By
el: Περιέχεται

en: Embeds
el: Περιέχει

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: End
el: Τέλος

en: Enter Notify
el: Εισαγωγή Ειδοποίησης

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
el: Λάθος κατά το άνοιγμα του %s για εγγραφή ιδιωτικών δεδομένων (%s). Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Error reading %s: %s
el: Λάθος κατά την ανάγνωση από το %s: %s

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
el: Λάθος στην ακολουθία των τροποποιημένων προς αποθήκευση δεδομένων (%s).
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Error shutting down I/O channel %s: %s
el: Λάθος κατά το κλείσιμο του καναλιού I/O %s: %s

en: Error shutting down io channel %s: %s
el: Λάθος κατά το κλείσιμο του καναλιού I/O %s: %s

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
el: Λάθος κατά την εγγραφή ιδιωτικών δεδομένων στο %s (%s).
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Error writing to %s: %s
el: Λάθος κατά την εγγραφή στο %s: %s

en: Errors parsing glade file %s
el: Λάθος κατά την ανάλυση του αρχείου glade %s

en: Etched In
el: Χάραξη προς τα μέσα

en: Etched Out
el: Χάραξη προς τα έξω

en: Event Box
el: Πλαίσιο Γεγονότων (Event Box)

en: Exclusive
el: Μοναδικό

en: Expand
el: Επέκταση

en: Expander
el: Εργαλείο Επέκτασης

en: Exposure
el: Προσανατολισμός

en: Extra
el: Πρόσθετο

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
el: Αδύνατη η δημιουργία καταλόγου %s για την αποθήκευση ιδιωτικών δεδομένων.
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
el: Αδυναμία κατα τη φόρτωση του %s.
    Οι επόμενοι απαραίτητοι κατάλογοι δεν είναι διαθέσιμοι: %s

en: Failed to open %s for reading: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος %s για ανάγνωση: %s

en: Failed to open %s for writing: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος του %s για εγγραφή: %s

en: Failed to save %s to %s: %s
el: Αδυναμία αποθήκευσης %s στο %s: %s

en: Failed to save %s: %s
el: Αποτυχία αποθήκευσης %s: %s

en: Fi_les
el: Αρ_χεία

en: File
el: Αρχείο

en: File Chooser Button
el: Κουμπί Επιλογής Αρχείου

en: File Chooser Dialog
el: Διάλογος Επιλογής Αρχείου

en: File Name
el: Όνομα Αρχείου

en: File Selection
el: Επιλογή Αρχείου

en: Filename
el: Όνομα Αρχείου

en: Fill
el: Γέμισμα

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση Επ_όμενου

en: Fixed
el: Σταθερό (Fixed)

en: Float
el: Πραγματικός

en: Floating
el: Με δυνατότητα μετακίνησης

en: Flows From
el: Απορρέει Από

en: Flows To
el: Ρέει Προς

en: Focus Change
el: Αλλαγή όταν γίνεται εστίαση (Focus Change)

en: Font Button
el: Κουμπί Γραμματοσειράς

en: Font Information
el: Πληροφορίες Γραμματοσειρών

en: Font Selection
el: Επιλογή Γραμματοσειράς

en: Font Selection Dialog
el: Διάλογος Επιλογής Γραμματοσειράς

en: Frame
el: Παράθυρο (Frame)

en: Free
el: Ελεύθερο

en: Functions
el: Συναρτήσεις

en: GNOME Canvas
el: Καμβάς του GNOME

en: GNOME UI Obsolete
el: Παλιό UI του GNOME

en: GNOME User Interface
el: Διασύνδεση Χρήστη GNOME

en: GType of the class
el: Τύπος GType της κλάσης

en: Gamma Curve
el: Καμπύλη Γάμμα

en: GdkColor
el: Χρώμα Gdk

en: General
el: Γενικά

en: Generic
el: Γενικά

en: Generic Name
el: Γενικό Όνομα

en: Glade Files
el: Glade Αρχεία

en: Glade Interface Designer
el: Εργαλείο σχεδίασης διασυνδέσεων του Glade

en: Glade is a user interface designer for GTK+ and GNOME.
    This version is a rewrite of the Glade 2 version, originally created by Damon Chaplin
el: Το Glade είναι ένα εργαλείο σχεδίασης διεπαφής χρήστη για GTK+ και GNOME εφαρμογές.
    Αυτή η έκδοση είναι μια επανεγγραφή της έκδοσης Glade 2 που δημιουργήθηκε από τον Damon Chaplin

en: Glade options
el: Επιλογές του Glade

en: Glade's Script Console
el: Κονσόλα του Glade για Script

en: GnomeUIInfo
el: Πληροφορίες για το GnomeUI

en: Gtk+ Obsolete
el: Παλαιότερα GTK+

en: Half
el: Μισό

en: Handle Box
el: Κουτί Διαχείρισης (Handle)

en: Handler
el: Χειριστής (Handler)

en: Has Context
el: Έχει Περιεχόμενο

en: Has Selection
el: Έχει Επιλογή

en: Has Unsaved Changes
el: Έχει Μη Αποθηκευμένες Αλλαγές

en: Height property
el: Ιδιότητα ύψους

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
el: Κρατά το όνομα της ιδιότητας packing για να περιγράφονται ξεχωριστά "παιδιά" (children) της κλάσης του πλαισίου (container)

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Horizontal Box
el: Οριζόντιο Κουτί (Box)

en: Horizontal Button Box
el: Οριζόντιο Button Box

en: Horizontal Panes
el: Οριζόντια Panes

en: Horizontal Ruler
el: Οριζόντιος Χάρακας

en: Horizontal Scale
el: Οριζόντια Κλίμακα

en: Horizontal Scrollbar
el: Οριζόντια Γραμμή Κύλισης (Scrollbar)

en: Horizontal Separator
el: Οριζόντιο Διαχωριστικό

en: Horizontal and Vertical
el: Οριζόντια και Κατακόρυφα

en: Icon Name
el: Όνομα Εικονιδίου

en: Icon Theme
el: Θέμα Εικονιδίων

en: Icon View
el: Προβολή Εικονιδίων

en: Icon Width
el: Πλάτος εικόνας

en: Icons
el: Εικονίδια

en: If Valid
el: Εάν είναι έγκυρο

en: If the icon text can be edited by the user
el: Αν το κείμενο της εικόνας μπορεί να τροποποιηθεί από το χρήστη

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
el: Αν το κείμενο της εικόνας είναι στατικό, σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να αντιγραφεί από τη GnomeIconList

en: If the property is optional, this is its enabled state
el: Αν η ιδιότητα είναι προαιρετική, αυτή είναι η ενεργοποιημένη της κατάσταση

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
el: Αν επιλέξετε αποθήκευση όλες οι αλλαγές που κάνατε μπορεί να χαθούν. Αποθήκευση ούτως ή άλλως;

en: Image
el: Εικόνα

en: Image Menu Item
el: Στοιχείο Μενού με Εικόνα

en: Image Type
el: Τύπος Eικόνας

en: Immediate
el: Άμεσο

en: In
el: Μέσα (In)

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in  the UI hierarchy to that component
el: Δηλώνει τη σύνδεση του παραθύρου αυτού (subwindow) με ένα τμήμα του προγράμματος (component) ή αντίθετα δηλώνει ότι το παράθυρο θα είναι ανεξάρτητο από την ιεραρχία των γραφικών (UI hierarchy) για το συγκεκριμένο τμήμα του προγράμματος (component)

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
el: Δείχνει ότι ένα αντικείμενο έχει ως ελεγκτές ένα ή περισσότερα συνδεδεμένα αντικείμενα

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
el: Δηλώνει ότι ένα αντικείμενο είναι κελί σε μια δομή δέντρου-πίνακα και εμφανίζεται επειδή ένα άλλο κελί στην ίδια στήλη επεκτείνεται προσδιορίζοντας εκείνο το κελί

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
el: Προσδιορίζει ένα αντικείμενο ως ελεγκτή για ένα ή περισσότερα αντικείμενα-προορισμούς

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
el: Προσδιορίζει ένα αντικείμενο σαν ετικέττα για ένα ή περισσότερα αντικείμενα-προορισμούς

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
el: Προσδιορίζει ένα αντικείμενο σαν μέλος ενός συνόλου από ένα ή περισσότερα αντικείμενα-προορισμούς

en: Indicates an object is labelled by one or more target objects
el: Δηλώνει ότι ένα αντικείμενο προσδιορίζεται από ένα ή περισσότερα σχετικά αντικείμενα με ετικέτα

en: Indicates that an object is a parent window of another object
el: Δείχνει ότι ένα αντικείμενο είναι παράθυρο - γονέας σε ένα άλλο αντικείμενο

en: Indicates that an object is a popup for another object
el: Δηλώνει ότι ένα αντικείμενο αναδύεται σε ένα άλλο αντικείμενο

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
el: Δηλώνει ότι το περιεχόμενο του αντικειμένου προέρχεται λογικά από κάποιο άλλο αντικείμενο Atk (AtkObject) με διαδοχικό τρόπο, (όπως συμβαίνει με τη ροή κειμένου text-flow)

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
el: Δηλώνει ότι το περιεχόμενο του αντικειμένου αυτού καταλήγει λογικά σε κάποιο άλλο αντικείμενο Atk (AtkObject) με ακολουθιακό τρόπο, (όπως συμβαίνει με τη ροή κειμένου text-flow)

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
el: Δηλώνει ότι το αντικείμενο ενσωματώνει το περιεχόμενο κάποιου άλλου αντικειμένου, π.χ. το περιεχόμενο ενός αντικειμένου περικλείει το περιεχόμενο κάποιου άλλου

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Input Dialog
el: Διάλογος Εισόδου

en: Inspector
el: Επόπτης

en: Insufficient amount of placeholders in target container
el: Ανεπαρκής αριθμός διαχωριστών (placeholders) στο πλαίσιο προορισμού (target container)

en: Integer
el: Ακέραιος

en: Integer 1
el: Ακέραιος 1

en: Integer 2
el: Ακέραιος 2

en: Internal Name
el: Εσωτερικό Όνομα

en: Internal name
el: Εσωτερικό όνομα

en: Intro
el: Εισαγωγή

en: Introduction page
el: Εισαγωγική Σελίδα

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visualy embedded in another object
el: Αντίστροφο του "Περιέχει", δηλώνει ότι το περιεχόμενο αυτού του αντικειμένου παριστάνεται ως ενσωματωμένο σε κάποιο άλλο αντικείμενο

en: Item
el: Στοιχείο

en: Items
el: Στοιχεία

en: Key
el: Πλήκτρο

en: Key Press
el: Πάτημα Πλήκτρου

en: Keypad
el: Υποπληκτρολόγιο (keypad)

en: Label
el: Ετικέτα

en: Label For
el: Ετικέτα Για

en: Labelled By
el: Προσδιορίζεται με Ετικέτα Από

en: Large Icon
el: Μεγάλο Εικονίδιο

en: Layout
el: Διαστρωμάτωση (Layout)

en: Least Recently Used first
el: Το Μικρότερο από τα Πρόσφατα Χρησιμοποιούμενα Πρώτο

en: Leave Notify
el: Να Ανακοινώνεται

en: Left
el: Αριστερά

en: Left to Right
el: Αριστερά προς Δεξιά

en: Linear
el: Γραμμικό

en: Link Button
el: Συνδετικό Κουμπί (Link)

en: List
el: Λίστα

en: List Item
el: Στοιχείο Λίστας

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Logo Background Color
el: Χρώμα Φόντου για το Λογότυπο

en: Lookup
el: Αναζήτηση

en: Lower:
el: Κατώτερο:

en: Max Saved
el: Μέγιστος αριθμός αποθηκευμένων

en: Max X
el: Μέγιστο X

en: Max Y
el: Μέγιστο Y

en: Maximun Width
el: Μέγιστο Πλάτος

en: Member Of
el: Μέλος Του

en: Menu
el: Μενού

en: Menu Bar
el: Γραμμή Μενού

en: Menu Bar Editor
el: Επεξεργαστής Γραμμής Μενού

en: Menu Editor
el: Επεξεργαστής Μενού

en: Menu Item
el: Στοιχείο Μενού

en: Menu Tool Button
el: Κουμπί Εργαλείου Μενού

en: Message
el: Μήνυμα

en: Message Dialog
el: Διάλογος Μηνύματος

en: Message box type
el: Τύπος του παραθύρου μηνύματος (message box)

en: Method
el: Μέθοδος

en: Middle
el: Μέση

en: Min X
el: Ελάχιστο X

en: Min Y
el: Ελάχιστο Υ

en: Monday First
el: Πρώτη η Δευτέρα

en: Most Recently Used first
el: Το Πιο Πρόσφατα Χρησιμοποιημένο πρώτο

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Multiple
el: Πολλαπλό

en: Name
el: Όνομα

en: Name :
el: Όνομα :

en: Name of the class
el: Όνομα της κλάσης

en: Name:
el: Όνομα:

en: Never
el: Ποτέ

en: Never Floating
el: Χωρίς Δυνατότητα Μετακίνησης

en: Never Horizontal
el: Ποτέ Οριζόντιο

en: Never Vertical
el: Ποτέ Κατακόρυφο

en: No
el: Όχι

en: No open projects to save
el: Δεν υπάρχουν ανοιχτά προγράμματα για αποθήκευση

en: No suitable web browser executable could be found to be executed and to display the URL: %s
el: Δε βρέθηκε εγκατεστημένος περιηγητής ιστού που να μπορεί να εμφανίσει τη διεύθυνση: %s

en: No suitable web browser executable could be found.
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση εκτελέσιμου περιηγητή ιστού

en: No widget selected on the clipboard
el: Δεν έχει επιλεγεί συστατικό στο πρόχειρο (clipboard)

en: No widget selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί συστατικό.

en: None
el: Κανένα

en: Normal
el: Κανονικό

en: North
el: Νότια

en: North East
el: Νοτιοανατολικά

en: North West
el: Νοτιοδυτικά

en: Notebook
el: Σημειωματάριο

en: Notification
el: Ειδοποίηση

en: Number of items
el: Αριθμός στοιχείων

en: Number of pages
el: Αριθμός σελίδων

en: O_bjects:
el: Α_ντικείμενα:

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
el: Το όνομα από τα στιγμιότυπα (instances) ενός αντικειμένου διαμορφώνονται από

en: Objects
el: Αντικείμενα

en: Objects:
el: Αντικείμενα:

en: Ok
el: ΟΚ

en: Ok, Cancel
el: ΟΚ, Ακύρωση

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
el: Σε αυτό το πλαίσιο (container) μπορείτε να κάνετε επικόλληση ενός μόνο γραφικού συστατικού κάθε φορά

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open _Recent
el: Άνοιγμα_Πρόσφατου

en: Open a project
el: Άνοιγμα έργου

en: Open…
el: Άνοιγμα…

en: Option Menu
el: Μενού Επιλογών

en: Ordering children of %s
el: Διάταξη των παιδιών του %s

en: Other
el: Άλλο

en: Out
el: Έξω (Out)

en: Pack Type
el: Τύπος Pack

en: Padding
el: Γέμισμα

en: Page Setup Dialog
el: Προετοιμασία Διαλόγου Σελίδας

en: Page inc:
el: Σελίδα προσαύξησης:

en: Page size:
el: Μέγεθος σελίδας:

en: Palette
el: Παλέτα

en: Paned
el: Μέσα σε Pane

en: Parent
el: Γονέας

en: Parent Window Of
el: Γονικό Παράθυρο Του

en: Paste %s
el: Επικόλληση: %s

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση των περιεχομένων του προχείρου (clipboard)

en: Pixel Size takes precedence over Icon Size; if you want to use Icon Size, set Pixel size to -1
el: Το Μέγεθος σε Εικονοστοιχεία (Pixel Size) προηγείται σε σχέση με το Μέγεθος Εικονιδίου, για να χρησιμοποιήσετε το Μέγεθος Εικονιδίου, θέστε -1 στο Pixel Size

en: Pixel Size takes precedence over Icon size
el: Το Μέγεθος σε Εικονοστοιχεία (Pixel Size) προηγείται σε σχέση με το Μέγεθος Εικονιδίου

en: Pixels per unit
el: Pixels ανά στοιχείο

en: Pixmap
el: Pixmap (Διαχείριση εικόνας στη μνήμη)

en: Placement
el: Τοποθέτηση

en: Placing %s inside %s
el: Τοποθέτηση του %s μέσα στο %s

en: Pointer Motion
el: Κίνηση του Δείκτη

en: Pointer Motion Hint
el: Υπόδειξη Κίνησης του Δείκτη

en: Popup
el: Αναδυόμενο (Popup)

en: Popup For
el: Αναδυόμενο Για (Popup For)

en: Popup Menu
el: Αναδυόμενο Μενού

en: Position
el: Θέση

en: Press
el: Πάτημα (Press)

en: Print Dialog
el: Διάλογος Εκτύπωσης

en: Print S_etup
el: Εγκατάσταση Ε_κτυπωτή

en: Program Name
el: Όνομα Προγράμματος

en: Program Version
el: Έκδοση Προγράμματος

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Progress Bar
el: Γραμμή Προόδου

en: Project
el: Πρόγραμμα

en: Project '%s' saved
el: Το έργο '%s' έχει αποθηκευτεί

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Property Change
el: Αλλαγή Ιδιότητας

en: Property Class
el: Κλάση Ιδιοτήτων

en: Property _Description:
el: Περιγραφή_Ιδιοτήτων:

en: Proximity  Out
el: Απόκλιση

en: Proximity In
el: Προσέγγιση

en: Question
el: Ερώτηση

en: Queue
el: Ουρά

en: Quit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: Radio
el: Κουκκίδα (Radio)

en: Radio Button
el: Κουμπί Επιλογής με Κουκκίδα (Radio Button)

en: Radio Menu Item
el: Radio Στοιχείο Μενού

en: Radio Tool Button
el: Κουμπί Radio Εργαλείου

en: Range
el: Σειρά (Range)

en: Read Only
el: Μόνο για Ανάγνωση

en: Reason
el: Αιτία

en: Recent Chooser
el: Επιλογή προσφάτων

en: Recent Chooser Dialog
el: Διάλογος Επιλογής Προσφάτων

en: Redo the last action
el: Επανάληψη της τελευταίας ενέργειας

en: Redo: %s
el: Επανάληψη: %s

en: Remove %s
el: Αφαίρεση του %s

en: Remove multiple
el: Αφαίρεση πολλαπλών

en: Remove signal handler %s
el: Αφαίρεση χειριστή σήματος (signal handler) %s

en: Renaming %s to %s
el: Μετονομασία του %s σε %s

en: Reorder %s's children
el: Αναδιάταξη των παιδιών του %s

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset Widget Properties
el: Επαναφορά Ιδιοτήτων Γραφικού Συστατικού

en: Reset widget properties to their defaults
el: Επαναφορά των ιδιοτήτων αυτού του γραφικού συστατικού στις προεπιλεγμένες

en: Response ID
el: ID Απόκρισης

en: Right
el: Δεξιά

en: Right to Left
el: Από Δεξιά προς Αριστερά

en: Row Spacing
el: Απόσταση Γραμμών

en: Ruler
el: Χάρακας

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save As…
el: Αποθήκευση Ως…

en: Save _As…
el: Αποθήκευση _ως…

en: Save the current project
el: Αποθήκευση αυτού του προγράμματος

en: Save the current project with a different name
el: Αποθήκευση αυτού του προγράμματος με άλλο όνομα

en: Save…
el: Αποθήκευση…

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scaled Height
el: Ύψος σε κλίμακα

en: Scaled Width
el: Πλάτος σε κλίμακα

en: Scroll
el: Κύλιση

en: Scrolled Window
el: Κυλιόμενο Παράθυρο

en: Select Fields
el: Επιλογή πεδίων

en: Select Folder
el: Επιλογή Φακέλου

en: Select _All
el: Επιλογή _Όλων

en: Select a widget
el: Επιλογή γραφικού συστατικού

en: Select the properties that you want to reset to their default values
el: Επιλέξτε τις ιδιότητες που θέλετε να επαναφέρετε στις προεπιλεγμένες τιμές τους

en: Selection Mode
el: Κατάσταση Επιλογής

en: Separator
el: Διαχωριστής (Separator)

en: Separator Menu Item
el: Διαχωριστικό Στοιχείο Μενού

en: Separator Tool Item
el: Στοιχείο Διαχωριστικού Εργαλείου

en: Set the current page (strictly for editing purposes)
el: Ανοίγει την τρέχουσα σελίδα (μόνο για την περίπτωση επεξεργασίας)

en: Set the desctription of the Activate atk action
el: Περιγράφει την atk ενέργεια που θα εκτελείται κατά την Ενεργοποίηση

en: Set the desctription of the Click atk action
el: Περιγράφει την ενέργεια atk που θα γίνεται με Click

en: Set the desctription of the Press atk action
el: Περιγράφει την ενέργεια atk που θα γίνεται με την πίεση (Press)

en: Set the desctription of the Release atk action
el: Περιγράφει την atk ενέργεια που θα εκτελείται κατά το Release

en: Set the text in the view's text buffer
el: Τοποθετεί το κείμενο στο buffer κειμένου που προβάλλεται

en: Setting %s of %s
el: Καθορίζεται το %s από το %s

en: Setting %s of %s to %s
el: Καθορίζεται το %s από το %s στο %s

en: Setting multiple properties
el: Καθορισμός πολλαπλών ιδιοτήτων

en: Setting object type on %s to %s
el: Ρυθμίζεται ο τύπος αντικειμένων στο %s σε %s

en: Show Info
el: Εμφάνιση Πληροφοριών

en: Show Script-do console
el: Εμφάνιση της κονσόλας για Script

en: Show Time
el: Εμφάνιση Ώρας

en: Show context info
el: Εμφάνιση πληροφοριών για το περιεχόμενο

en: Show info
el: Εμφάνιση πληροφοριών

en: Show items using small icons
el: Εμφάνιση στοιχείων χρησιμοποιώντας μικρά εικονίδια

en: Show or hide contextual help buttons in the editor
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη σχετικών κουμπιών βοήθειας στον επεξεργαστή κειμένου

en: Show the clipboard
el: Εμφάνιση του προχείρου (clipboard)

en: Shrink
el: Κεντραρισμένο Ταίριασμα (Shrink)

en: Signal
el: Σήμα

en: Single
el: Μονό

en: Size
el: Μέγεθος

en: Small Icon
el: Μικρό Εικονίδιο

en: South
el: Νότια

en: South East
el: Νοτιοανατολικά

en: South West
el: Νοτιοδυτικά

en: Special Child Type
el: Ειδικός Τύπος Παιδιού (Child Type)

en: Spin Button
el: Κουμπί Περιστροφής (Spin)

en: Splash Screen
el: Οθόνη Προστασίας

en: Spread
el: Διάδοση (Spread)

en: Start
el: Έναρξη

en: Static
el: Στατικό

en: Status Bar
el: Γραμμή Κατάστασης

en: Status Message.
el: Μήνυμα Κατάστασης.(Status)

en: StatusBar
el: ΓραμμήΚατάστασης

en: Step inc:
el: Βήμα προσαύξησης:

en: Stock
el: Έτοιμα αντικείμενα

en: Stock Button
el: Έτοιμο Κουμπί (Stock)

en: Stock Image
el: Έτοιμη εικόνα

en: Stock Item
el: Έτοιμο Στοιχείο (Stock)

en: Store Config
el: Διαμόρφωση Μνήμης

en: String
el: Συμβολοσειρά

en: String 1
el: Συμβολοσειρά 1

en: String 2
el: Συμβολοσειρά 2

en: String array
el: Πίνακας συμβολοσειρών (String array)

en: Structure
el: Δομή

en: Substructure
el: Υποδομή (Substructure)

en: Subwindow Of
el: Υποπαράθυρο (Subwindow) Του

en: Summary
el: Σύνοψη

en: T_ranslatable
el: Μ_εταφράσιμο

en: Table
el: Πίνακας

en: Template
el: Πρότυπο (Template)

en: Text
el: Κείμενο

en: Text Editable
el: Τροποποιήσιμο κείμενο

en: Text Entry
el: Είσοδος Κειμένου

en: Text Foreground Color
el: Χρώμα Γραμματοσειράς Κειμένου

en: Text Spacing
el: Απόσταση Κειμένου

en: Text Static
el: Στατικό Κείμενο

en: Text View
el: Προβολή Κειμένου

en: Text beside icons
el: Κείμενο μαζί με εικονίδια

en: The 16x16 icon for this widget class
el: Το 16x16 εικονίδιο για αυτή την κατηγορία γραφικών συστατικών (widget class)

en: The 22x22 icon for this widget class
el: Το 22x22 εικονίδιο για την κλάση αυτού του γραφικού συστατικού

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
el: Η κλάση ιδιοτήτων GladePropertyClass: αυτή η ιδιότητα του GladeEditor δημιουργήθηκε για

en: The active project
el: Το τρέχον έργο

en: The class adaptor for the associated widget
el: Η κλάση προσαρμογέα για το αντίστοιχο γραφικό  συστατικό

en: The current value
el: Η τρέχουσα τιμή

en: The file %s has been modified since reading it
el: Το αρχείο %s έχει τροποποιηθεί πριν την ανάγνωσή του

en: The first integer argument to pass to the function
el: Το πρώτο ακέραιο όρισμα που θα δεχτεί η συνάρτηση

en: The first string argument to pass to the function
el: Η πρώτη συμβολοσειρά που θα περάσει ως όρισμα στη συνάρτηση

en: The function which creates this widget
el: Η συνάρτηση που δημιουργεί αυτό το γραφικό συστατικό

en: The glade project that this widget belongs to
el: Το έργο glade στο οποίο ανήκει το γραφικό συστατικό

en: The height to scale the pixmap to
el: Ύψος για κλιμάκωση εικόνας pixmap

en: The increment to use to make major changes to the value
el: Το βήμα της αύξησης για μεγάλες αλλαγές τιμής

en: The increment to use to make minor changes to the value
el: Το βήμα της αύξησης για μικρές αλλαγές τιμής

en: The internal name of the widget
el: Το εσωτερικό όνομα ενός γραφικού συστατικού

en: The items in this combo box
el: Τα στοιχεία σε αυτό το combo box

en: The maximum number of history entries saved
el: Το μέγιστο πλήθος αποθηκευμένων εγγραφών ιστορικού

en: The maximum value
el: Η μεγαλύτερη τιμή

en: The maximum x coordinate
el: Μέγιστο μήκος x συνιστώσας

en: The maximum y coordinate
el: Μέγιστο μήκος y συνιστώσας

en: The method to use to edit this button
el: Η μέθοδος που θα χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία αυτού του κουμπιού

en: The method to use to edit this image
el: Η μέθοδος που θα χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία αυτής της εικόνας

en: The minimum value
el: Η μικρότερη τιμή

en: The minimum x coordinate
el: Ελάχιστο μήκος x συνιστώσας

en: The minimum y coordinate
el: Ελάχιστο μήκος y συνιστώσας

en: The name of the widget
el: Το όνομα του γραφικού συστατικού

en: The name of the widget catalog this class was declared by
el: Το όνομα του νέου καταλόγου γραφικών συστατικών αυτή η κλάση δημιουργήθηκε από

en: The number of items in the box
el: Το πλήθος των στοιχείων στο κουτί (box)

en: The number of pages in the notebook
el: Το πλήθος των σελίδων στο σημειωματάριο

en: The number of pixels between columns of icons
el: Ο αριθμός των pixels ανάμεσα στις στήλες εικονιδίων

en: The number of pixels between rows of icons
el: Ο αριθμός των pixels ανάμεσα στις σειρές εικονιδίων

en: The number of pixels between the text and the icon
el: Ο αριθμός pixel ανάμεσα στο κείμενο και τα εικονίδια

en: The number of pixels corresponding to one unit
el: Ο αριθμός των pixels που αντιστοιχούν σε μια μονάδα

en: The object associated
el: Το αντίστοιχο αντικείμενο

en: The page position in the Assistant
el: Η θέση της σελίδας του Βοηθού (Assistant)

en: The page size (in a GtkScrollbar this is the size of the area which is currently visible)
el: Το μέγεθος της σελίδας (Για μια GTK σελίδα με γραμμή κύλισης αυτό είναι το μέγεθος της τρέχουσας εμφανιζόμενης περιοχής)

en: The pixmap file
el: Το αρχείο pixmap (για διαχείριση εικόνας)

en: The position in the druid
el: Η θέση στο druid

en: The position of the menu item in the menu shell
el: Η θέση του στοιχείου του μενού στο menu shell

en: The position of the tool item in the toolbar
el: Η θέση του στοιχείου στη γραμμή εργαλείων

en: The property used to set the X position of a child object
el: Η ιδιότητα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί η θέση Χ ενός αντικειμένου-παιδιού

en: The property used to set the Y position of a child object
el: Η ιδιότητα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί η θέση Y ενός αντικειμένου-παιδιού

en: The property used to set the height of a child object
el: Η ιδιότητα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί το ύψος ενός αντικειμένου-παιδιού

en: The property used to set the width of a child object
el: Η ιδιότητα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί το πλάτος ενός αντικειμένου-παιδιού

en: The response ID of this button in a dialog (it's NOT useful if this button is not in a GtkDialog)
el: Το ID της απόκρισης αυτού του κουμπιού σε ένα διάλογο (ΔΕ χρειάζεται αν το κουμπί δεν ανήκει σε GTK διάλογο)

en: The second integer argument to pass to the function
el: Το δεύτερο ακέραιο όρισμα που θα δεχτεί η συνάρτηση

en: The second string argument to pass to the function
el: Η δεύτερη συμβολοσειρά που θα περάσει ως όρισμα στη συνάρτηση

en: The selection mode
el: Η κατάσταση επιλογής

en: The stock item for this button
el: Το έτοιμο stock στοιχείο για αυτό το κουμπί

en: The stock item for this image
el: Το έτοιμο stock στοιχείο για αυτή την εικόνα

en: The text of the menu item
el: Το κείμενο του στοιχείου στο μενού

en: The text to display
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται

en: The type of the message box
el: Ο τύπος του παράθυρου μηνύματος (message box)

en: The width of each icon
el: Το πλάτος της κάθε εικόνας

en: The width to scale the pixmap to
el: Πλάτος για κλιμάκωση εικόνας pixmap

en: This does not apply with stock items
el: Αυτό δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε έτοιμα (stock) στοιχεία

en: This gives backends control to set property sensitivity
el: Δίνει τον έλεγχο της ιδιότητας sensivity σε στάδια της τελικής επεξεργασίας (backends)

en: This only applies to Icon Theme type images
el: Αυτό εφαρμόζεται μόνο σε εικόνες ίδιου τύπου με το Θέμα Εικονιδίων

en: This only applies with file type images
el: Αυτό εφαρμόζεται μόνο σε αρχείου τύπου εικόνες (file type images)

en: This only applies with label type buttons
el: Αυτό εφαρμόζεται μόνο στα κουμπιά που λειτουργούν ως ετικέτες

en: This only applies with stock type buttons
el: Αυτό εφαρμόζεται μόνο στα έτοιμα κουμπιά (stock type)

en: This only applies with stock type images
el: Αυτό εφαρμόζεται μόνο σε εικόνες έτοιμου τύπου (stock type)

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as
    published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό. Μπορείτε να το αναδιανείμετε ή/και να το τροποποιήσετε
    κάτω από τους όρους της άδειας GNU (General Public Licence) όπως έχουν δημοσιοποιηθεί από τη Free Software Foundation, είτε για την έκδοση 2 είτε (προαιρετικά) για οποιαδήποτε νεότερη έκδοση της άδειας.
    
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την πρόθεση να φανεί χρήσιμο
    αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, χωρίς καν την αναμενόμενη εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ για περιστασιακή χρήση.  Δείτε την
    GNU (GENERAL PUBLIC LICENSE) για περισσότερες λεπτομέρειες.
    
    Πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της GNU (GENERAL PUBLIC LICENSE) μαζί με αυτό το πρόγραμμα, αν όχι, μπορείτε να γράψετε στην Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: This property is valid only in font information mode
el: Αυτή η ιδιότητα είναι έγκυρη μόνο σε κατάσταση που υπάρχουν πληροφορίες για τις γραμματοσειρές

en: Title
el: Τίτλος

en: Title Foreground Color
el: Τίτλος Χρώματος Γραμματοσειράς

en: Toggle Button
el: Κουμπί Toogle

en: Toggle Tool Button
el: Κουμπί για εργαλείο Toogle

en: Tool Bar
el: Γραμμή Εργαλείων

en: Tool Bar Editor
el: Επεξεργαστής Γραμμής Εργαλείων

en: Tool Button
el: Κουμπί Εργαλείου

en: Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων

en: Tooltip
el: Αναδυόμενη Συμβουλή (Tooltip)

en: Top
el: Άνω

en: Top Left
el: Άνω Αριστερά

en: Top Level
el: Υψηλότερο Επίπεδο

en: Top Right
el: Άνω Δεξιά

en: Top Watermark
el: Υδατογράφημα Top Watermark

en: Top to Bottom
el: Άνω προς Κάτω

en: Toplevels
el: Υψηλότερα επίπεδα (Toplevels)

en: Translatable
el: Μεταφράσιμο

en: Translated title for the class used in the glade UI
el: Μεταφρασμένος τίτλος για την κλάση που θα χρησιμοποιηθεί στο UI του glade

en: Tree View
el: Προβολή Δέντρου

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
el: Γίνεται προσπάθεια να αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα στον κατάλογο %s αλλά πρόκειται για ένα συνηθισμένο αρχείο.
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Type
el: Τύπος

en: Type :
el: Τύπος :

en: Unable to load icon for %s (%s)
el: Αδυναμία φόρτωσης εικονιδίου για το %s (%s)

en: Unable to load image (%s)
el: Αδυναμία φόρτωσης εικόνας (%s)

en: Unable to load stock icon (%s)
el: Αδυναμία φόρτωσης έτοιμου (stock) εικονιδίου (%s)

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του '%s', το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Unable to open the module %s (%s).
el: Αδυναμία να ανοιχθεί το στοιχείο %s (%s)

en: Unable to paste to multiple widgets
el: Αδυναμία επικόλλησης σε πολλά συστατικά.

en: Unable to paste widget %s to parent %s
el: Αδυναμία επικόλλησης του γραφικού συστατικού %s στο συστατικό γονέα %s

en: Undo the last action
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

en: Undo: %s
el: Αναίρεση: %s

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unsigned Integer
el: Ακέραιος χωρίς πρόσημο

en: Up
el: Επάνω

en: Upper:
el: Ανώτερο:

en: Use Alpha
el: Χρήση του Alpha

en: Use Command
el: Χρήση Εντολής

en: Use Placeholders
el: Χρήση διαχωριστών (Placeholders)

en: Use Underline
el: Χρήση Υπογράμμισης

en: Used to generate names of new widgets
el: Χρησιμοποιείται για να παράγει ονόματα από νέα γραφικά συστατικά

en: Used to pass around information about the position of a GnomeDruidPage within the overall GnomeDruid. This enables the correct "surrounding" content for the page to be drawn
el: Χρησιμοποιείται για τη μεταφορά πληροφοριών σχετικά με τη θέση μιας Σελίδας του Μάγου Gnome (GnomeDruidPage)μέσα στο συνολικό Μάγο GnomeDruid. Έτσι η σελίδα που θα σχεδιαστεί "περιστοιχίζεται" από το κατάλληλο περιεχόμενο

en: User
el: Χρήστης

en: User Interface Designer
el: Εργαλείο Σχεδίασης Διασυνδέσεων

en: User Widget
el: Γραφικό Συστατικό Χρήστη

en: User data
el: Δεδομένα Χρήστη

en: Utility
el: Βοήθημα

en: Value:
el: Τιμή:

en: Vertical
el: Κατακόρυφο

en: Vertical Box
el: Κατακόρυφο Κουτί (Box)

en: Vertical Button Box
el: Κατακόρυφο Button Box

en: Vertical Panes
el: Κατακόρυφα Panes

en: Vertical Ruler
el: Κατακόρυφος Χάρακας

en: Vertical Scale
el: Κατακόρυφη Κλίμακα

en: Vertical Scrollbar
el: Κατακόρυφη Γραμμή Κύλισης (Scrollbar)

en: Vertical Separator
el: Κατακόρυφο Διαχωριστικό

en: View GTK+ documentation for this property
el: Δείτε την τεκμηρίωση GTK+ για αυτή την ιδιότητα

en: View documentation for the selected widget
el: Εμφάνιση τεκμηρίωσης για το επιλεγμένο γραφικό συστατικό

en: Viewport
el: Εμφάνιση Γραμμών Κειμένου (Viewport)

en: Visibility Notify
el: Δήλωση Εμφάνισης (Visibility)

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Watermark
el: Υδατογράφημα

en: We could not find the symbol "%s"
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση του συμβόλου "%s"

en: West
el: Δύση

en: Whether or not the translatable string has a context prefix
el: Αν η συμβολοσειρά που θα μεταφραστεί έχει ένα πρόθεμα με βάση το περιβάλλον της (context prefix)

en: Whether project has a selection
el: Αν το έργο έχει μια επιλογή

en: Whether project has unsaved changes
el: Αν το έργο έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: Whether project is read only or not
el: Αν το έργο είναι μόνο για ανάγνωση ή όχι

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
el: Αν αυτό το σύνθετο παιδί έχει ένα άλλο παιδί για πρόγονο ή ένα

en: Whether this container supports resizes of child widgets
el: Αν αυτό το πλαίσιο (container) υποστηρίζει την αλλαγή μεγέθους των γραφικών συστατικών που περιέχει (child widgets)

en: Whether this container use placeholders, the backend is responsable for setting up this property
el: Αν το πλαίσιο container χρησιμοποιεί διαχωριστές (placeholders), τότε η τελική επεξεργασία backend θα αποκαταστήσει αυτή της λειτουργία

en: Whether this property is translatable or not
el: Αν αυτή η ιδιότητα μπορεί να μεταφραστεί ή όχι

en: Whether to show an informational button for each property and signal in the editor
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται ένα κουμπί με πληροφορίες για κάθε ιδιότητα και σήμα στον επεξεργαστή κειμένου

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
el: Αν επιτρέπεται η εμφάνιση ενός κουμπιού με πληροφορίες για το φορτωμένο συστατικό

en: Whether we should show an informational button
el: Αν πρέπει να είναι ορατό ένα κουμπί πληροφόρησης

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
el: Αν επιτρέπεται η χρήση της εντολής API για τη στοίβα με τις αναιρέσεις/επαναλήψεις

en: Widget
el: Γραφικό Συστατικό

en: Widget selector
el: Επιλογέας γραφικών συστατικών

en: Width property
el: Ιδιότητα πλάτους

en: Window
el: Παράθυρο

en: Word
el: Λέξη (Word)

en: Word Character
el: Χαρακτήρας Λέξης (Word Character)

en: X position property
el: Ιδιότητα θέσης Χ

en: Y position property
el: Ιδιότητα θέσης Υ

en: Yes
el: Ναι

en: Yes, No
el: Ναι, Όχι

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
el: Ελένη-Μαρία Στέα <ufuntu@gmail.com>

en: You cannot copy a widget internal to a composite widget.
el: Δεν μπορείτε να αντιγράψετε ένα γραφικό συστατικό στο εσωτερικό ενός σύνθετου γραφικού συστατικού.

en: You cannot cut a widget internal to a composite widget.
el: Δεν μπορείτε να κάνετε αποκοπή ενός γραφικού συστατικού που περιλαμβάνεται σε κάποιο σύνθετο γραφικό συστατικό

en: You cannot delete a widget internal to a composite widget.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε ένα γραφικό συστατικό που περιλαμβάνεται σε κάποιο σύνθετο γραφικό συστατικό

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
el: Δεν μπορείτε να αφαιρέσετε ένα γραφικό συστατικό που περιλαμβάνεται σε κάποιο σύνθετο συστατικό.

en: You must remove any children before you can set the type
el: Πρέπει να αφαιρέσετε τυχόν παιδιά προτού επιλέξετε αυτό τον τύπο

en: [Read Only]
el: [Μόνο για ανάγνωση]

en: _About
el: _Περί

en: _Clipboard
el: _Πρόχειρο (clipboard)

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Close This Window
el: _Κλείσιμο Παραθύρου

en: _Close without Saving
el: _Κλείσιμο χωρίς αποθήκευση

en: _Common
el: _Κοινά

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Developer Reference
el: _Παραπομπές για τους προγραμματιστές

en: _Don't Save
el: _Ακύρωση Αποθήκευσης

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Edit...
el: _Επεξεργασία…

en: _End Game
el: _Τέλος Παιχνιδιού

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Game
el: _Παιχνίδι

en: _General
el: _Γενικά

en: _Has context prefix
el: _Έχει σχετικό πρόθεμα

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Hint
el: _Υπόδειξη

en: _Icons only
el: _Μόνο εικονίδια

en: _New
el: _Νέο

en: _New Game
el: _Νέο Παιχνίδι

en: _Next Project
el: _Επόμενο Έργο

en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: _Pause game
el: _Παύση παιχνιδιού

en: _Previous Project
el: _Προηγούμενο έργο

en: _Projects
el: _Έργα

en: _Properties:
el: _Ιδιότητες:

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: _Redo
el: _Επανάληψη

en: _Redo Move
el: _Επανάληψη Κίνησης

en: _Restart Game
el: _Επανεκκίνηση Παιχνιδιού

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: _Save Anyway
el: _Αποθήκευση ούτως ή άλλως

en: _Scores...
el: _Αποτελέσματα...

en: _Select
el: _Επιλογή

en: _Select All
el: _Επιλογή Όλων

en: _Select individual fields:
el: _Επιλογή ανεξάρτητων πεδίων:

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

en: _Signals
el: _Σήματα

en: _Text only
el: _Μόνο κείμενο

en: _Text:
el: _Κείμενο:

en: _Undo
el: _Αναίρεση

en: _Undo Move
el: _Αναίρεση Κίνησης

en: _Unselect All
el: _Από-επιλογή Όλων

en: _Use Small Icons
el: _Χρήση μικρών εικονιδίων

en: _View
el: _Προβολή

en: _Windows
el: _Παράθυρα

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
el: Δε βρέθηκε υποστήριξη για το gmodule. Η υποστήριξη gmodule είναι απαραίτητη για να λειτουργήσει το glade

en: multiple
el: πολλαπλό

en: the last action
el: η τελευταία ενέργεια
